Svake se godine u mjesecu studenom prisjećamo žrtava Domovinskog rata te žrtava koju je grad Vukovar 1991. godine dao za cijelu našu domovinu. U četvrtak, 16. studenog 2023. učenici i učitelji Osnovne škole Novska obilježili su Dan sjećanja na sve žrtve Domovinskog rata te Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje. Svečanim programom željeli su ukazati svima, koliku je važnost ovaj grad imao u Domovinskom ratu te zašto svake godine cijela Hrvatska odaje počast Vukovaru i njegovim žrtvama. Tijekom protekloga tjedna organizirane su likovne i kreativne radionice, a u središnjem dijelu škole i pokraj knjižnice postavljena je izložba najuspješnijih literarnih, likovnih i povijesnih istraživačkih učeničkih radova učiteljica Kornelije Čavlović, Ene Kos i Marine Križanić. U petak, 17. studenog 2023. svi razredni odjeli naše škole minutom šutnje odali su počast ispred improviziranog oltara i zapalili svijeće svim žrtvama u spomen. Dostojanstveno i s poštovanjem, učenici su sa svojim učiteljima obilježili ovaj važan dan iz hrvatske povijesti. Trajno je sjećanje na žrtve Domovinskog rata, čiji su životi ugrađeni u hrvatsku slobodu. Svojom žrtvom, Vukovar je postao simbolom hrvatskog otpora agresiji i danas s pravom nosi titulu Grada heroja.

U realizaciji Dana sjećanja u Osnovnoj školi Novska sudjelovali su učenici 8-ih razreda: Roko Klepac, Karlo Malić, Tina Babić, Lara Šepović, Pavle Dabrović, Jana Bavoljak Jerković, Marija Čevizović, Melissa Jakubek Šprem, Borna Komljenović, tamburaški kvartet naših učenika u sastavu Fabijan Filipović, Nikola Spahić, Emanuel Jež i Fran Lončarević, knjižničarke Sanja Lozer i Melisanda Masnica te učiteljice Marina Križanić, Ena Kos, Anja Lekić, Kornelija Čavlović, Andreja Puškaš i učitelji Miroslav Matić i Domagoj Pešut.