Završna konferencija Erasmus+ ka 229 projekta : ”Our natural heritage, food and folklore”

U Osnovnoj školi Novska 26. kolovoza 2022 god. održala se završna konferencija Erasmus+ ka 229 projekta: “Our natural heritage, food and folklore. Projekt je nastao u suradnji sa osnovnim i srednjim školama iz Španjolske, Poljske, Bugarske i Slovačke.

Ciljna skupina projekta su učenici od 12 do 17 godina, koji pod vodstvom svojih učitelja koordinatora provode raznovrsne aktivnosti. Projekt je obuhvatio primarno 140 sudionika virtualnih i fizičkih mobilnosti, ali kroz širenje projekta i povezivanje s različitim institucijama, u projekt se uključilo preko 200 sudionika iz pet različitih država partnera. Institucije na razini države s kojim smo tijekom projekta ostvarili suradnju: Park prirode Lonjsko Polje, Nacionalni park Plitvička jezera, Knjižnica i čitaonica Ante Jagar, Zavičajna zbirka grada Novska (Zbirka Sajko) i Turistička zajednica Grada Novske.

Koordinatorica projekta je Marijana Čevizović. Učitelji koji su sudjelovali u organizaciji i provedbi aktivnosti: Vanesa Ficko Berić, Tamara Tomić, Ivana Tomić, Ljubica Bertić, Andrijana Petračić, Dragan Vlajinić, Melisanda Masnica, Sanja Lozer, Maja Šitivojević i Kristina Grdur. Projekt je trajao od 1. rujna 2019. do 31. kolovoza 2022. godine.

GLAVNE TEME:

• glazba i plesovi
  • tradicionalna umjetnost i obrt (rukotvorine)
  • prirodna baština
  • tradicije i proslave
  • gastronomija

CILJEVI PROJEKTA:

• Poticati Europsko građanstvo
  • Očuvanje prirodne baštine i tradicija naših regija
  • Motiviranje učenika kroz inovativne načine poučavanja i poticati ih na cjeloživotno učenje
  • Razvijati komunikativni pristup jeziku
  • Poticati razvoj profesionalnih vještina i upoznavanje s tradicionalnim poslovima
  • Poticanje zdravog načina života

Učenici i učitelji su tijekom aktivnosti učenja i poučavanja radili na slijedećim elementima:

• izrada loga projekta, rad s različitim digitalnim alatima, izrađivali časopisi, uređivali i izrađivali video zapise na teme projekta, posjećivali i provodili različite radionice i intervjue
  • promoviranje zdravog načina života, prirodan uzgoj povrća, izrada dokumentaraca, podcast-a, kooperacija s različitim gradskim i županijskim institucijama

REZULTATI PROJEKTA:

• Potaknuta svjesnost o prirodnom naslijeđu, tradiciji i na taj način upoznati ciljnu skupini s mogućnostima budućih poslova.
  • Stečene vještine potiču inkluziju i prevladavanje ekonomskih prepreka
  • Promicanje Europskog građanstva i tolerancije međusobnih kultura i načina života
  • Očuvanje prirodne baštine i tradicije, te poticanje interkulturalnog i cjeloživotnog učenja
  • Motiviranje učenika na poboljšanje rezultata učenja
  • Ostvaren komunikacijski pristup učenju i uporabi stranog jezika
  • Učenje o pozitivnim učincima zdrave prehrane
  • Uspostavljena dugoročna suradnja među partnerima na projektu

Nakon svake mobilnosti i po završetku projekta, učitelji, učenici i njihovi roditelji ispunili su ankete. Prema provedenim anketama zadovoljstvo projektom, njegovom provedbom, temama i učinku na ciljanu skupinu je iskazalo 79 % ispitanika, što je zadovoljavajući učinak s obzirom na kombiniranu provedbu aktivnosti i mobilnosti (online i uživo) tijekom trajanja projekta.

Više o projektnim aktivnostima možete pogledati na ovoj poveznici