Praćenje nastave učiteljica iz Španjolske u Osnovnoj školi Novska

U razdoblju od 6.05. 2024. do 10. 05. 2024. Osnovnu školu Novska su posjetile dvije učiteljice iz škole IES Sanje, Murcia, Španjolska u sklopu sjene posla (promatranje nastave) unutar Erasmus+ projekta. Kolegice su promatrale rad s učenicima s teškoćama u razvoju. Tijekom posjete su imale priliku promatrati rad u kombiniranom razrednima odjelima A i B, rad s učenicima u Malom rehabilitacijskom Centru te u Centru za Autizam (Stari Grabovac). Također su pristupile predavanju stručnjakinje Valentine Kolek Dragić (zamjena: Vanesa Kačavenda) o izazovima u radu logopeda s učenicima s teškoćama te su podijeljeni primjeri dobre prakse i učinka redovitog rada na govornim teškoćama. Kolegice su s našim učiteljima i socijalnim pedagozima podijelile iskustva i izazove s kojima se susreću u svakodnevnom radu tijekom okruglog stola te su dobile uvid u način procjene učenika i zakonskim okvirima kod obrazovanja učenika s teškoćama u razvoju.

Kao predah od cjelodnevnih aktivnosti u školi, učenici, njihovi učitelji i naši gosti su se provozali turističkim vlakićem do Novljanskog jezera i uživali u zajedničkom druženju. Učenici i gosti su imali priliku sudjelovati i na satovima engleskog jezika, a u slobodno vrijeme su posjetile i Muzej zavičajne zbirke u Novskoj te Park prirode Lonjsko polje. Također, zajedno s kolegicama iz naše škole su posjetile Pismo inkubator, te su imale prilike razgovarali o mogućnostima prilagodbe nove igre domaćeg dizajna „Moopies“ za učenike s teškoćama i s ostalim korisnicima Inkubatora o njihovim projektima. Naposlijetku, tjedan je završen zajedničkim druženjem s korisnicima, roditeljima i volonterima udruge Sunca Novske te su se pune pozitivnih dojmova i novih iskustava vratile kući. U organizaciji i realizaciji tjedna sjene posla (praćenja nastave) sudjelovali su slijedeći djelatnici Osnovne škole Novska: Ivana Čelar, Hrvoje Havlena, Emira Navijalić, Vanesa Kačavenda, Nataša Junašević, Ivana Fridl Puškar, Lea Gruičić, Enni Hrvojić, Vanesa Ficko Berić, Patricija Krznarić, Marijana Čevizović te pomoćnici u nastavi kombiniranih razrednih odjela i dio nenastavnog osoblja. Kakvi su dojmovi, možete pogledati u fotogaleriji.