U Osnovnoj školi Novska obilježili smo i ove godine Svjetski tjedan svemira. Cijeli tjedan je bio pun aktivnosti u kojima su sudjelovali naši učenici, a zanimljiva izložba još je uvijek dostupna za sve zainteresirane u holu naše škole. Svjetski tjedan svemira je jedna od aktivnosti projekta Još jedna grupa svemiraca. Na satima Fizike, pod mentorstvom učiteljice Maje Vlajinić učenici su istraživali, izradili i prezentirali plakate o svemiru i Sunčevom sustavu. Učenici 6.b razreda su u sklopu projekta na satu Prirode s učiteljicom Ivanom Begić Mesić izrađivali modele sunčevog sustava i modele prezentirali na satu. Nekoliko učenika je oslikalo planete na hameru kojima smo prikazali veliki sunčev sustav na holu škole kao kutak za fotografiranje. Na satu prirode su u skupinama slagali slagalicu sunčevog sustava pritom pazeći na vrijeme i točnost. Učenici osmih razreda su na satima Matematike, uz pomoć učiteljice Tamare Tomić, provodili aktivnosti na temu Povijest svemira kroz potencije i proširenu stvarnost. Rješavali su zanimljive zadatke pomoću aplikacije EyeJack, te su istraživali različite veličine i uspoređivali u obliku potencija s bazom 10. Učenici šestih razreda povezli su ucrtavanje točaka u koordinatni sustav sa Svemirom. Tako su na satima Matematike, pod mentorstvom učiteljice Dražene Potočki oživjele šarene rakete, zviježđa, svemirci, … svi povezani u koordinatnom sustavu. U školskom holu postavljena je izložba s modelima Sunčevog sustava i plakatima na temu svemira koju su obišli svi učenici naše škole. Tijekom velikih odmora za sve učenike organizirana je projekcija popularnih SF serija. Posljednjeg dana su učenici četiri razreda odigrali zajednički Kahoot kviz Svemir. Posebno zanimljiva aktivnost bila je i igra Lov na blago. Najbolji učenici su dobili priznanje i vrijednu nagradu, a ostalim učenicima podijeljena su priznanja za sudjelovanje. Učenici su svoje dojmove izrazili i u evaluaciji: „Bilo je zanimljivo i poučno!“; „Projekt je super!“; „Vidimo se sljedeće godine!”… Svjetski tjedan svemira je završen, ali projekt Još jedna grupa svemiraca se nastavlja dalje sa zanimljivim aktivnostima.

Projektne aktivnosti možete pratiti na web stranici: https://wakelet.com/wake/4YBYD6tQeTe17jiLvdF_u

Voditeljice projekta: Dražena Potočki, Ivana Begić Mesić, Maja Vlajinić i Tamara Tomić

Facebook
Twitter
LinkedIn