Utorak, 21 Lipanj 2022 07:54

Završnica projekta Naša mala knjižnica

Napisao/la sanja

Međunarodni projekt Naša mala knjižnica u školskoj godini 2021./2022., došao je do samoga kraja.

Projekt (Slovenija, Estonija i Hrvatska) je namijenjen učenicima koji su tek počeli otkrivati svijet knjiga. Cilj projekta bio je je odgajanje čitatelja koji će u budućnosti biti spremni kritički čitati književna djela, promovirati vrhunska književna djela hrvatskih i stranih autora i ilustracija u njima, izrađenim prema najvišim umjetničkim standardima.

Glavni ciljevi projekta bili su prvenstveno: poticanje kritičkog čitanja od najranije dobi te poticanje aktivnosti kreativnog izražavanja uopće (pisanja, crtanja, slikanja, dramatizacije, uporaba IKT-e u svrhu provođenja raznih aktivnosti), razvijanje učeničkih potencijala i komunikacijskih kompetencija te doprinosa rada u skupini.

Marljivo smo radili cijelu školsku godinu čitali, istraživali, imali čitateljske, kreativne i likovne radionice na kojima smo vrlo maštovito radili na nagradnim zadatcima te rješavali Čitateljsku knjižnicu. Moderne slikovnice nastale su u suradnji s priznatim autorima i ilustratorima. Uz šest knjiga dolaze i tematske kreativne knjižice koje zanimljivim zadacima i likovnim izazovima potiču djecu na stvaranje i izražavanje, na razvoj svijesti o sebi i svojoj okolini, jačanje samopouzdanja i stvaranje vlastitog mišljenja.

Knjige koje smo čitali u projektu:

Susanna Mattiangeli: HB Olovka

Petr Stančik: H2O i tajna vodene misije

Asia Olejarczyk: Jeti u kojega nitko nije vjerovao

Els Heinsalu: AHAA!

Koraljka Milun: Baton i Roni

Kestutis Kasparavičius: Medvjedovanje

Projekt je provođen s učenicima 2. A razreda u sklopu nastave Hrvatskoga jezika, Dodatne nastave Hrvatskoga jezika, Sata razrednika, Likovne kulture, izvannastavne aktivnosti Klub prijatelja knjige. Voditeljice projekta su knjižničarka Melisanda Masnica i učiteljica 2. A razreda, Ksenija Lekić.

Kratki presjek nekih aktivnosti i dječjih utisaka o provedenom projektu, mogli ste pogledati tijekom školske godine na društvenim mrežama škole. A dokumentarno – animirani film o HB Olovci koji smo napravili za nagradni zadatak, možete pogledati ispod teksta.

Tekst: Melisanda Masnica

Video sadržaj