EUROPSKA ŠKOLSKA ZAJEDNICA

Komuniciraj, surađuj, radi projekte, dijeli i osjećaj se kao dio najveće školske europske zajednice.
Najnovije obavijesti vezane uz ovu tematiku u našoj školi možete pratiti na ovim stranicama.

Utorak, 11 Siječanj 2022 08:54

Pokus u učionici – STATIČKI ELEKTRICITET

Napisao/la sanja
(1 Glasaj)

Iako su jedva uspjeli izgovoriti „statički elektricitet“, učenici 2. A razreda su na Satu razrednika izveli pokus i shvatili da im je već odavno poznat. Opisivali su svoja iskustva, navodili primjere i dobro se zabavili.

U sklopu eTwinning projekta POKUSI SU NOVA FORA, učenici 2. A razreda i učiteljica Ksenija izveli su pokus s balonima i sami stvorili statički elektricitet. Mnogi su već čuli za elektrone i protone, ali još uvijek ne mogu razumjeti ravnotežu pozitivne i negativne energije, međutim svi su bar jednom doživjeli sitni strujni udar kad su dodirnuli nekoga ili nešto. Navodili su primjere iz svakodnevnog života, opisivali svoja iskustva, prisjećali se kada im se to dogodilo. Naučili su da su takvi udari češći kad je zrak hladan i suh, kad nose odjeću u kojoj ima vune ili sintetike, kada im je suha koža.

Pokus koji su proveli bio je vrlo jednostavan i primjeren njihovu uzrastu. Učenici su naelektrizirali balone trljajući ih o svoje majice, kape i šalove, a zatim se zabavljali i privlačili papiriće i kosu, „lijepili“ su balone na zid i svoje tijelo.

Ksenija Lekić

Video sadržaj