KNJIŽNICA

30 čitaoničkih mjesta

Četvrtak, 03 Svibanj 2018 15:29

Dani medijske pismenosti u OŠ Novska

Dani medijske pismenosti obilježeni su kroz nekoliko dana i u našoj školi.

U petak, 20.4.2018. učenici 8-ih razreda u školskoj knjižnici s nastavnicama Željkom Draganić, Mirom Pejaković i knjižničarkom Sanjom Lozer kroz edukativnu radionicu razgovarali su o sigurnosti djece na internetu. Usvojeno znanje i nove spoznaje kroz likovno izražavanje su prenijeli na pano i pripremili izložbu – Sigurnost djece na internetu i elektroničko nasilje.

Želimo im i dogodine još takvih edukativnih radionica.

U utorak, 24.4.2018. sedamnaest učenika od 5. do 8. razreda B smjene, nastavnica Željka Draganić i knjižničarka Sanja Lozer posjetili su POU MAR Nova Gradiška i bili su sudionici radionice kina Tuškanac iz Zagreba pod nazivom Filmska nastava u gostima u organizaciji UNICEF-a i Agencije za elektroničke medije.

Ponovili su filmske pojmove i na edukativnim i zanimljivim kratkometražnim filmovima provjerili svoje znanje i naučili nešto novo.

Veselimo se novim radionicama sljedeće godine!

Četvrtak, 19 Travanj 2018 16:39

Dan planeta Zemlje

Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje (engleski: Earth Day) obilježava se 22. travnja širom svijeta. Namjera je da ljude podsjeti u kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive, kao i da se stanovništvu ukaže na probleme ekosistema, na zagađenje naseljenih mjesta i na to kako poboljšati kvalitetu životne sredine.

Srijeda, 28 Veljača 2018 07:34

Riječ dana

Počelo je 15.11.2017. godine jednostavnim stavljanjem Rječnika hrvatskog jezika na stol u školskoj knjižnici. Pokraj njega bio je natpis „Riječ dana” i poziv učenicima na traganje za riječima. Tako je jednostavno – otvoriš rječnik i prstom nasumce odabereš riječ koja će postati glavna tog dana. No što s tim, rekli bi mnogi. Kakva korist od te neobične radnje osim što će učenici češće dolaziti u školsku knjižnicu? Korist je višestruka – učenici će usvajati hrvatsko jezično blago i učiti kako se ispravno služiti stručnom literaturom, a poticat će se i njihovo usmeno i pisano izražavanje i logičko razmišljanje te vještine čitanja.

Učenici su vrijedno izvlačili riječi, svaki dan od 15.11.2017. do 14.2.2018. godine. Izvučeno je 50 riječi koje su ispisane na panoima u školskoj knjižnici i na web stranici Osnovne škole Novska.

U sklopu projekta Riječ dana, dobili smo i TRAGAČE RIJEČI (učenik/učenica koji je došao 2 puta po Riječ dana): Anita Zekić 6.d, Jakov Jugović 5.d i Matea Cepanec 7.d i SAKUPLJAČICU RIJEČI (učenik/učenica koji je došao 3 puta i više, ali manje od 10 puta po Riječ dana): Maja Vagner Dragić 5.d.

Učenici za natjecanje trebaju naučiti 30 riječi koje su izvučene u sklopu projekta. Sretno u pripremama za veliko finale kviza – RIJEČ DANA!

Ponedjeljak, 26 Veljača 2018 16:09

Učimo o enciklopedijama

Učenici 3.d razreda sa učiteljicom Ivankom Kotromanović posjetili su školsku knjižnicu. Knjižničarka Sanja Lozer održala je nastavni sat knjižnično-informacijske pismenosti na temu Referentna zbirka – enciklopedije. Učenici su učili o enciklopedijama, kako se služiti njima te brzo i uspješno pronaći informacije koje su im potrebne. Novostečeno znanje praktično su primijenili rješavajući zadatke.

Četvrtak, 15 Veljača 2018 10:41

12.2.2018. ponedjeljak

RIJEČ DANA:

NJURGATI – negodovati, prigovarati, stavljati primjedbe, pokazivati nezadovoljstvo s čim (riječima ili grimasama)

Riječ izvukla: Lana Cota, 7.c

13.2.2018. utorak

RIJEČ DANA:

RAŽANJm 1.zašiljeni štap na koji se natiče i na kojem se okreće meso ili životinja kraj vatre kad se peče 2.šiljasti rt

Riječ izvukla: Paula Santo, 7.d

14.2.2018. srijeda

MARLJIV prid. {odr. -i} koji se odlikuje marom, radinošću; maran

Riječ izvukao: Ivan Valentin Džanija, 8.e

Petak, 09 Veljača 2018 16:18

8.2.2018. četvrtak

RIJEČ DANA:

USTREMITI SE – (na koga, na što) 1. oštro upraviti pogled nekamo, prema kome 2. baciti se na koga, navaliti na koga

Riječ izvukla: SAKUPLJAČICA RIJEČI: Maja Vagner Dragić, 5.d

9.2.2018. petak

RIJEČ DANA:

PREDSTAVAž 1. prikazivanje, izvedba scenskog djela, 2. pren. prizor iz svakodnevice (svađa, radost itd.) popraćen pretjeranostima u gestama i riječima 3. predodžba

Riječ izvukla: Antonija Pauk, 6.e

Srijeda, 07 Veljača 2018 16:18

7.2.2018. srijeda

RIJEČ DANA:

LEDENIKm (G ledenika, N mn ledenici) uređaj koji služi za pravljenje i čuvanje leda; ledomat

Riječ izvukla: Lucija Krunić, 8.D

Utorak, 06 Veljača 2018 17:56

Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta – 6. veljače 2018.

Tema Dana sigurnijeg interneta 2018. godine:

“STVARAJ, POŠTUJ I POVEŽI SE: BOLJI INTERNET POČINJE S TOBOM!”

Provodi se na šest kontinenata, u svim zemljama Europske unije u sklopu projekta sufinanciranog od EU, “Safer Internet Center Croatia: Making Internet a good safe place.”

I naša knjižnica se priključila obilježavanju toga dana u školi. Knjižničarka Melisanda Masnica pripremila je izložbu u holu škole koju učenici mogu pogledati te pročitati savjete za sigurno korištenje interneta i još puno drugih korisnih smjernica za bezbrižno surfanje i uporabu društvenih mreža.

Korisni linkovi s kojih su preuzeti neki dokumenti:

Utorak, 06 Veljača 2018 17:53

2.2.2018. petak

RIJEČ DANA JE:

NEUSTAVANprid. {odr.-vni} koji nije u skladu s ustavom, opr. ustavan

Riječ izvukla: Chiara Bogović, 6.e

5.2.2018. ponedjeljak

RIJEČ DANA JE:

DAHTAJm 1. zadihano, glasno disanje 2. pren. zvuk što ga proizvodi rad parnog stroja

Riječ izvukao: Marian Čelan, 5.d

6.2.2018. utorak

RIJEČ DANA JE: