NOVLJANSKI OGRC

školska zadruga

Mi smo Učenička zadruga „Novljanski ogrc“ Osnovne škole Novska iz Novske. Djelujemo i radimo od 2000. godine. Ipak, postojimo puno duže, još od daleke 1960. godine kada je zadruga nosila ime „Polet“. Tijekom Domovinskog rata zadruga prestaje s radom i tako sve do 2000. godine kada obnavljamo učeničku zadrugu i koja od tada nosi naziv „Novljanski ogrc“. Ogrc je zaštitni znak naše zadruge, a neki će se zasigurno pitati „Zašto ogrc?“ Nekada davno naš je grad bio dio Panonskog mora i puž ogrc živio je samo na našem području. Danas pronalazimo njegove fosilne ostatke. U našoj učeničkoj zadruzi ustrojeno je 6 sekcija: Mali keramičari, Mlade vezilje, Rukotvorine, Voćarska sekcija, Aranžeri cvjećari i Mali kreativci. Voditeljica učeničke zadruge je učiteljica Ivana Begić Mesić.

Petak, 13 Listopad 2017 08:51

Ja sam zadrugar, a ti?

Napisao/la sanja

Izvrsnim plasmanom na Županijskoj Smotri učeničkih zadruga, učenička zadruga Osnovne škole Novska, Novljanski ogrc, ostvarila je pravo sudjelovanja na 29. Smotri UZ Republike Hrvatske koja se održala 3.- 6. listopada 2017. godine u Zadru.

Na Smotri je sudjelovalo 70 učeničkih zadruga iz svih županija RH. Na izložbenom štandu i praktičnim prikazom našu su zadrugu predstavljale učenice Elena Poklečki (7.a) i Nika Baić (7.b), zajedno s nastavnicom Marinom Križanić. Kroz temu jabuke prikazali smo bogatstvo i raznovrsnost proizvoda koji su nastali vrijednim radom naših zadrugara u okviru djelovanja pojedinih sekcija. Naš "crveni" štand plijenio je pozornost posjetitelja i prisutnih izlagača koji su imali mogućnost degustirati čips od jabuka, ali i kupiti odabrane proizvode.

Elena i Nika su izvrsno odradile svoj dio posla! Pred Povjerenstvom nije bilo treme, ali niti ispred kamere HRT-a, što se može vidjeti iz priloženog: http://www.hrt.hr/enz/regionalni-dnevnik/408742/

Cilj sudjelovanja na Smotri nije biti najbolji, nego pokazati što znamo i možemo, upoznati zadrugare drugih škola, razmijeniti ideje, razvijati kreativnost, stvaralaštvo i poduzetnički duh zadrugara. Hvala svim našim zadrugarima i njihovim voditeljima na trudu i doprinosu! Neka ovo naše iskustvo bude još jedna pozivnica učenicima naše škole za uključenje u neku od mnogobrojnih sekcija jer... ČUDA STVARA MAŠTA MLADIH ZADRUGARA!

Više u ovoj kategoriji: « Fuzija stakla Fuzija stakla »

Sekcije Mali keramičari, Rukotvorine i Mlade vezilje broje 45 učenika. Redovito se sastajemo subotama jer je, zbog dvosmjenskog rada škole, teško je organizirati ove izvannastavne aktivnosti. Djeca su to izvrsno prihvatila i s veseljem dolaze na aktivnosti. Uvijek nam je zanimljivo i veselo, a vrlo smo kreativni i maštoviti.
Mali keramičari izrađuju predmete od gline – različite vaze, ukrasne posude, figurice, kao i prigodne ukrase za Božić, Uskrs, maškare... Voditeljice su učiteljice Dražena Potočki i Jasenka Gugić. Naročito smo ponosni na našu raku tehniku izrade predmeta od posebne vrste gline koja se peče u peći na temperaturi od 900°C.
Na Rukotvorinama učenice, koristeći različite materijale (prirodne, sintetičke, tkanine, žice, vrpce,...) izrađuju zanimljive predmete, ukrase, nakit, majice, broševe... Voditeljica je učiteljica Ivana Begić Mesić.

Mlade vezilje vezu pregače i vrećice te prigodne detalje koje stavljaju na čestitke, međaše, srca za igle,... Voditeljica je učiteljica Marina Križanić.
Voćarsku sekciju vodi učitelj Jakov Preksavec, a naš se voćnjak nalazi u Područnoj školi Stari Grabovac gdje učenici redovito održavaju voćnjak.
Aranžere cvjećare vodi učitelj Zlatko Šagut u Područnoj školi Brestača gdje učenici sade lončanice i izrađuju aranžmane.
Male kreativce vode učiteljice razredne nastave gdje su uključeni svi učenici od prvog do četvrtog razreda.

Djeca se najviše raduju nagradnim izletima koje organiziramo svake godine, te prigodnim prodajnim izložbama koje imamo pred Božić i Uskrs. Tada sve njihove sposobnosti dođu do izražaja, na trenutak postaju mali trgovci koji ozbiljno shvaćaju svoj „posao“ i istinski se trude slučajnim prolaznicima prezentirati i prodati svoje uratke.