Treći razredi

Jedna olovka skupa,

posve nova i tupa neprekidno je cvilila da bi se šiljila, pa joj se jedan šiljo smilio i non-stop je olovku šiljio, šiljio, šiljio, šiljio, šiljio, i šiljio. Na kraju kad je shvatila kako se skratila, silno je patila. Srce joj i danas od uzbuđenja zalupa kad se sjeti divnih dana dok je bila tupa. Zvonimir Balog

Petak, 15 Veljača 2019 21:51

Ptičji svatovi

Napisao/la Matea Marenic

Na Satu razrednika i u nastavi PID smo učili o kulturnoj baštini i narodnim običajima vezanim uz pojedina doba godine. Valentinovo ili Dan zaljubljenih, koji se obilježava 14. veljače, u prošlosti je bio i dan kada su ptičice imale svatove.

Ptičji svatovi su se diljem naše domovine različito obilježavali. Negdje su „same ptičice“ na grančicama nakon svojih svatova ostavljale poklončiće za djecu, a drugdje su pak djeca pecivima i sjemenkama kitila grančice kako bi „počastila“ ptičice u svatovima.

Važnost običaja je da ptice nagovještavaju dolazak proljeća jer dani postaju osjetno duži i topliji, a time promrzlim i gladnim pticama život postaje ljepši i ugodniji. Njihova pjesma je sve glasnija i veselija.

Emin tata nas je danas obradovao i pripremio pravu gozbu za ptičje svatove. Ispekao je peciva, prekrasne male ptičice koje smo postavili na stablo u gradskom parku. Nadamo se da smo pticama uveličali današnje veselje i da će ovim darovima napuniti prazne trbuščiće.

3. A razred i učiteljica Ksenija

raspored