Drugi razredi

Stigao je smeđ i bujan mjesec rujan.

Sve je ispod plavog svoda puno ploda. Svijaju se teške grane neobrane. Vinograde sunce mori; grožđe zori. Spremaju se na put ptice lastavice. Raduje se škola bijela usred sela. Sa svih strana stižu đaci – veseljaci. A u školi čeka mladost rad i radost...

Srijeda, 06 Rujan 2017 13:00

Izbori u 2.A razredu

U utorak, 05. rujna, održani su prvi predsjednički izbori u 2. A razredu. Učenici, koji su se željeli kandidirati za mjesto predsjednika razrednog odjela i predstavnika 2. A razreda u Vijeću učenika Osnovne škole Novska, svoju su kandidaturu objavili u ponedjeljak, 04.rujna.

Za danas su trebali pripremiti govor kojim će svoj plan i program rada predstaviti glasačima te objaviti slogan po kojem će biti prepoznatljivi.

Kućni red škole i pravila ponašanja smo već apsolvirali i bilo je zanimljivo slušati kako su ih ugradili u svoju kampanju. Ujedno su i naučili kako se provode pravi izbori. Na ulaznim vratima učionice se nalazio plakat, improvizirana govornica u učionici je djelovala svečano, odredili smo članove izbornog povjerenstva, pripremili glasačke listiće i glasačku kutiju, odredili glasačko mjesto s paravanom gdje su pripremljene olovke za glasače. Kako bi Razredni izbori bili regularno provedeni, izborima su nazočili predstavnici, ovog puta ne GONG-a, već PŠONG-a (predstavnici škole organizirano nadziru glasovanje). Kandidati Rebeka, Tea, Klara, Lana, Inja, Marko, Roko i Laura su se redom predstavili svojim glasačima i bili nagrađeni pljeskom i uzvicima, kao na pravim izbornim skupovima.

Izbori su prošli u miru, bez nepravilnosti i izazivanja nereda. Učenici su disciplinirano izašli na biračko mjesto te nakon njegova zatvaranja uz glazbu (nažalost, nismo imali sredstava za živu, već smo slušali onu s CD-a za Glazbenu kulturu) čekali neslužbene rezultate. Izborno povjerenstvo je uz budne oči PŠONG-a u sastavu: Emira Navijalić, defektologinja, Melisanda Masnica, knjižničarka i Kristina Grdur, učiteljica hrvatskoga jezika (koje su uspjele ostati ozbiljne i korektno odraditi zahtjevnu ulogu promatrača), otvorilo glasačku kutiju i prebrojalo glasove. Učenici su čak imali priliku upoznati i usvojiti pojam „nevažeći listić“ jer se na jednom listiću nekako pojavilo ime osobe koja se nije ni kandidirala. Neslužbene rezultate je objavio Martin, predsjednik izbornog povjerenstva. Za predstavnicu 2. A razreda za Vijeće učenika OŠ Novska izabrana je Lana, a Roko je postao njezin zamjenik. Kulturno su jedno drugome čestitali na ostvarenom uspjehu i još jednom se oboje obratili biračkom tijelu te im zahvalili što su im ukazali povjerenje i prepoznali kao svoje dostojne predstavnike.

Naravno, bilo je i razočaranih rezultatima ovih izbora. Nakon kraćeg razgovora, shvatili su da je samo dvoje od njih osmero moglo pobijediti. Vidjeli su kako su svoju kampanju odradili pobjednici i imaju cijelu godinu vremena pripremiti se za nove Razredne izbore.

Ponosna sam na sve svoje učenike koji su tako ozbiljno i odgovorno odradili današnju ulogu kandidata i glasača.

Videozapise razrednih izbora 2.A razreda – Rokov govor i Lanino obraćanje glasačima, možete pogledati na facebook stranici Osnovne škole Novska.

učiteljica Ksenija Lekić

Više u ovoj kategoriji: « Izlet u Krašograd