Nedjelja, 18 Ožujak 2018 22:15

Dan broja Pi

Jedan od važnijih dana svakog matematičara je Dan broja π. Taj dan obilježava se 14. ožujka svake godine zbog aproksimacije broja π (π ≈ 3.14...). π je spojio i dva najpoznatija genija 20. i 21. stoljeća.

Na ovaj dan rodio se Albert Einstein (1879.) te umro Stephen Hawking (2018.). Larry Shaw prvi je organizirao proslavu Dana broja π 1988. godine jedenjem pite te raspravom o broju π. Službeno se Dan broja π obilježava od 2009. godine.

U Osnovnoj školi Novska četvrtu godinu za redom učiteljice matematike organizirale su obilježavanje ovog dana. Pripreme su trajale od početka drugog polugodišta. Ove godine zamišljeno je da se Dan broja Pi obilježi kroz natjecanje učenika petih, šestih i sedmih razreda. Iz svakog razreda učenici su birali dvoje predstavnika za natjecanje. Timovi su se po razredima natjecali u brzini i točnosti rješavanja matematičkih zadataka, slaganju tangrama, očitavanju QR kodova s koordinatnog sustava, crtanju, bojanju. Najuspješniji natjecatelji osvojili su nagradu, zlatnu medalju te ruksak-vrećicu s otisnutim π znakom.

Pobjednici su bili:

1. 5. razred – Jakov Vukelić, Ivan Banović
  2. 6. razred – Lucija Čevizović, Mihael Krunić
  3. 7. razred – Dominik Marenić, David Carić.

Kako bi sve proteklo po pravilima zaslužni su bili suci, 13 učenika i učenica osmih razreda.

Da ne bi obilježavanje ovog dana ostalo samo na matematici, osmišljene su i druge radionice.

Pričaj mi priču (hrvatski jezik), voditeljica: Kristina Grdur
Pi is telling us a story (engleski jezik), voditeljica: Vanesa Ficko Berić

Likovna Pi radionica (likovna kultura), voditeljica: Nataša Tisaj

Pi kao pi, Pisanice (razredna nastava), voditeljica: Ksenija Lekić

Program su stručno vodile učenice Lucija Kačavenda, Arbnora Tahiri te Marija Čevizović.

U holu škole postavljena je izložba uradaka nastalih u toku obiljažavanja ovog dana.

Pomoć u realizaciji ovog projekta omogućili su učitelji: Sanja Lozer, Kristina Kramarić, Ivana Tomić, Zlatko Šagut, Miroslav Matić te Domagoj Pešut.

Glavne organizatorice: Dražena Potočki, Anka Cikojević, Ruža Kalfić i Tamara Tomić.

Veliku gleriju možete pogledati ovdje

Pročitano 390 puta Poslijednja izmjena dana Srijeda, 21 Ožujak 2018 12:37

Video sadržaj