Ponedjeljak, 27 Ožujak 2017 22:04

Eratostenov eksperiment 2017.

Eratostenov eksperiment 2017.

Učenici 7.a razreda i učenici koji pohađaju dodatnu nastavu matematike 6.i 7. razreda izveli su eksperiment star više od 2 000 godina.

Dana 21.3.2017. u vrijeme kada je Sunce zauzelo najviši položaj, učenici su zajedno s učiteljicama Ankom Cikojević i Draženom Potočki proveli Eratostenov eksperiment, i tako izračunali opseg Zemlje. Za to im je bio potreban samo štap duljine 1 m, sunčeva sjena i znanje matematike!

Svrha je tog pokusa, između ostaloga, poticanje istraživačkog učenja. Glavni pokretači eksperimenta su iz Grčke i cijeli projekt ima potporu Europske Unije.

Eksperiment nam je i sastavni dio našeg projekta „Smanji me“.

U Eratostenovom pokusu sudjelovale su i mnoge škole diljem Hrvatske i svijeta, njih 212.

Prvi koji je izveo ovaj eksperiment bio je Eratosten - grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. Izmjerio je Zemljin opseg zapanjujuće točno – 39 600 km.

Prvi korak mjerenja bio je postaviti štap (100 cm) okomito na tlo i izmjeriti duljinu sjene koji štap baca, a potom izračunati kut upada sunčevih zraka.

Da bismo izračunali opseg Zemlje, potrebna nam je škola partner s kojom ćemo izmijeniti veličine kutova. Pomoću veličina kutova i udaljenosti između škola došli smo do sjajnih rezultata. Podatke smo razmijenili s Szkoła Podstawowa nr 26 (Primary School no 26) iz Wrocława u Poljskoj, Oš „Milutin i Draginja Todorović“ iz Kragujevca u Srbiji te usporedili s virtualnom školom na ekvatoru.

Svi podaci i fotografije poslani su organizatorima eksperimenta u Grčku.

Ovo je bilo zanimljivo iskustvo koje ćemo sigurno ponoviti i sljedeće godine.