Ponedjeljak, 14 Siječanj 2013 13:17

Božićne humanitarne akcije Istaknuto

Napisao/la
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

 

U našoj školi već niz godina djeluju dvije humanitarne akcije. Jedna od njih je Zrnce dobrote i ona djeluje tijekom cijele godine. Druga je Adventski vjenčić i vezana je isključivo uz Božić. Pokretač i voditelj Adventskog vjenčića je vjeroučitelj Ivica Lalić.
Ova humanitarna akcija počela je 2002.god. kada su u našoj školi napravljeni prvi vjenčići koji su ukrašavali hodnike, učionice i urede.Tada se rodila ideja da bi se vjenčići mogli poklanjati pred župnom crkvom. Ideja je naišla na odobravanje učenika i roditelja. Daljnja razrada akcije bila je da ljudi koji uzimaju vjenčiće daruju dobrovoljne priloge koji bi bili upotrebljeni za najpotrebnije. Prikupljene priloge darujemo nezbrinutoj djeci u domovima koju posjećuju učenici petih
razreda naše škole. Do sada su posjećivani domovi u Zagrebu,Lekeniku i Brezovici. Sredstva koja su prikupljena i darovana kroz niz ovih godina prelaze iznos od 10,000,00 kuna. Ove godine prikupljeno je 1 850,00kuna. U izradi vjenčića sudjelovala su djeca svih uzrasta predmetne nastave. Ove školske godine 2012./2013. to su bili učenici 5.b,7.a i 8.e razreda. Sredstva za materijale nabavlja sama Osnovna škola Novska. Tijekom radionica napravljeno je preko 500 vjenčića, a ove godine 75 komada. Da ovo nije završetak radionice potiče nas,slučajno otkrivena, činjenica o prvom adventskom vjenčiću. Napravljen je u Hamburgu u domu za nezbrinutu djecu. Nakon tog saznanja akcija i radionice dobivaju potpuni smisao.
Humanitarna akcija Zrnce dobrote u našoj školi djeluje od 2009.god. i tu se radi o prikupljanju novca tijekom cijele godine. Prikupljanje novca organizirano je tako da u Privrednoj banci Zagreb imamo otvoren žiro račun na koji se prilaže novac. U prikupljanju sredstava sudjeluju svi učenici
naše škole s po 1 kunu mjesečno, a neki daju i više. Djelatnici škole također sudjeluju s 10 kuna mjesečno i taj im se iznos oduzima s plaće. U školi postoji i povjerenstvo koje odlučuje o raspodjeli novčanih sredstava sastavljeno od 5 članova (2 djelatnika škole, predstavnik roditelja, predstavnik
učenika i ravnateljica). Predsjednik Povjerenstva je vjeroučitelj Damir Potalec a njegova najbliža suradnica je defektologinja Đurđica Kanižaj-Gizdić.
Prikupljenim sredstvima najčešće pomažemo obiteljima koje se nalaze u iznimno teškim materijalnim uvjetima a čija su djeca polaznici naše škole. Pomažemo i obiteljima koje su u teškoj situaciji zbog bolesti djeteta ili zbog troškova liječenja i rehabilitacije. Isto tako, pomažemo i osobama za koje se prikuplja pomoć u obliku humanitarnih ili dobrotvornih akcija na nacionalnoj razini,ukoliko je projekt pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti,obrazovanja i sporta. Iako je ovo akcija koja djeluje tijekom cijele godine ipak za Božić dobiva svoj puni smisao. Svake godine uoči Božića dijele se poklon-paketi obiteljima naše djece koje se nalaze u teškoj materijalnoj situaciji. Tako je bilo i za ovaj Božić 2012.godine. Podjeljena su 43 poklon-paketa. Pokloni su sadržavali prehrambene artikle i sredstva za osobnu higijenu. Cijena poklona iznosila je 248,56 kuna po paketu. U sklopu Zrnca dobrote održana je ove godine i dodatna humanitarna akcija. To je bila ideja Dorotee Čevizović učenice 8.a razreda. Nakon posjeta SOS Dječjem selu Lekenik došla je na ideju da bi naši učenici mogli donijeti po jedan prehrambeni ili higijenski proizvod koji se dadao u poklon pakete. Pokloni su roditeljima uručeni 21. prosinca 2012.godine. Čestitke koje su ujedno i pozivnice za obitelji izradili su učenici Posebne skupine u okviru svojih rehabilitacionih programa i tako dali svoj doprinos ovoj humanitarnoj akciji. Od srca zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način uključeni u ove naše humanitarne akcije. Nadamo se da ćemo i dalje imati pomoć i podršku roditelja naše djece i tako nastaviti s ovim
humanim radom.

 

Pročitano 1957 puta

 

Raspored zvona


raspored2017